Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data/www/ruzena.cz/lavka.ruzena.cz/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data/www/ruzena.cz/lavka.ruzena.cz/wp-includes/plugin.php on line 601
Close

O akci

 

Letošní ročník Růženské lávky, který se koná v neděli 31. 7. 2016 od 13.30, je již devátý v pořadí (v loňském roce – 2015 se RL nekonala). V roce 2007, jsme zprvu chtěli navázat na letitou tradici Lovětínské lávky, která se naposledy konala před více jak deseti lety. Vodní nádrž na lovětínské návsi měla vody tak sotva po kolena. Proto bylo rozhodnuto tradici lávky přesunout do Růžené. Zde uspořádání akce prakticky nic nebránilo a velké podpory se dostalo i ze strany obce, konkrétně pana starosty – Františka Trojana. Počáteční nedůvěru řady obyvatel Růžené v úspěch této akce rozehnal hned první ročník Růženské lávky, když dorazilo přes 800 diváků. Druhému ročníku jsme již věnovali větší pozornost, více času přípravě a soustředili se i na propagaci. Na podruhé dorazilo více než dvojnásobek lidí, tedy něco kolem 1700, což je počet, kolem kterého se držíme každoročně.
Lávka je dlouhá 52 metrů a široká 20 centimetrů. Je na ní řada zatáček a hlavně nepříjemných stoupání. Do kopce je totiž nutné zabrat a tím může člověk ztratit rovnováhu. Překonat jí je poměrně těžké hned z několika důvodů. Již zmíněná křivost a výškové rozdíly v celé délce lávky nejsou jedinými překážkami. Další komplikací úspěšného zdolání je i záměrná nestabilita celé konstrukce, zejména patrná při rychlém průjezdu trakařů dvojic. Občas bezproblémový přejezd zkazí i zákeřní vodníci, či jiné škodolibé postavy.
Růženská lávka má dvě soutěžní disciplíny. Tou první je jízda přes lávku na kole, kde úkolem závodníka je plynule přejet lávku v co nejdelším čase. Druhou, je pak přejezd lávky na trakaři, kdy dvojice závodníků (řidiče a pasažéra) musí přejet s trakařem co nejrychleji lávku. Na označeném místě uprostřed lávky se řidič a pasažér musí vystřídat, přičemž jeden ze závodníků nesmí ztratit kontakt s trakařem. Hlavním posláním všech disciplín je však co největší pobavení publika.